top of page

Dijital Çağda Yeni Dönem: NFT (Non Fungible Token)NFT Nedir?


NFT, değiştirilemez ve takas edilemez bir jeton anlamına geliyor.


NFT ilginç sanat eserlerinde gizlenmiş, blockchain teknolojisini kullanan ve dijital defterde depolanan bir veri birimidir. Tıpkı fiziksel sanat gibi, NFT’ler de değer taşıyan tahsil edilebilir dijital varlıklardır.


Yeni teknoloji ve sanatı birleştiren bu endüstri ile koleksiyoncular NFT’lere 2020’de yaklaşık 100 milyon dolar harcarken 2021’de 22 milyar dolar harcadı.

Sanat koleksiyonlarından biri olan Cryptopunks, 472 milyon euro'nun üzerinde satılarak rekora imza attı. Bu sanat eseri, gelecekteki NFT satışlarının da potansiyeline işaret ediyor.


NFT Nasıl Çalışır?


NFT’ler, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerine çok benzer. Ancak bir NFT benzer şekilde değiştirilemez. “Dijital sertifikalar” olarak da bilinen bu eserler sayesinde dijital sanatçılar devam eden satışlardan farklı oranlarda pay alabiliyor.


Fotoğraf, sanat, müzik, videolar ve tweet’ler gibi, kolayca çoğaltılabilen her tür dijital dosya, orijinal kopyayı tanımlamak için bir NFT olarak saklanabilir. NFT’leri, dijital olarak saklanabilen ve değeri olan hemen hemen her şeyden benzersiz yapabilirsiniz.


Çevrimiçi bir topluluğun parçası olmak isteyen pek çok insan NFT satın alıyor. Salgın döneminde dijital varlıkların değeri artarken yatırımcılar sanal dünyada var olan şeylere büyük miktarda paralarla yatırım yapmaya başladılar.NFT’ye sahip olmak için dijital bir cüzdana sahip olmanız yeterli


Herhangi bir dosyayı NFT’ye dönüştürmeden önce dijital cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra farklı standartlara sahip blockchain pazarlarından birini seçip üye olarak dosyanızı yükleyebilirsiniz.


NFT, tıpkı diğer sanat türleri gibi satın alınabilir ve satılabilir.

Fiziksel sanatta olduğu gibi, fiyat büyük ölçüde piyasa talebine göre belirlenir. Telif hakkı sahibi eserini çoğaltabilir ve NFT sahibi telif ücreti almaz. Satın almak istediğiniz sanat eserinin türüne göre blockchain pazarı seçtikten sonra yeterli kripto paranız da olmalıdır.


Sadece sanat alanında değil, ileride önemli belgelerin güvenle saklanmasında NFT’nin önemli rol alması bekleniyor. Ancak blockchain üzerinde depolanması nedeniyle çevre sorunlarına yol açabileceği de düşünülüyor.


Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


留言功能已關閉。
bottom of page